Ford Auto Web

Fusion Forum - Forum majitelov a priaznivcov auta Ford FUSION   |  Pozri si Ford Auto Web

 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Jak je to s denním svícením (ČR)
Goto page 1, 2  Next
 
Post new topic   Reply to topic     Forum Index -> Elektroinstalacia, elektronika
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Fordeda



Joined: 03 Apr 2012
Posts: 193
Location: Vysočina

PostPosted: Fri Nov 09, 2012 7:23 pm    Post subject: Jak je to s denním svícením (ČR) Reply with quote

Zdravíčko všem.
Dnes jsem chvíli postál na chodníku u odbočky z výpadovky k obchoďáku. Byla už tma a dlouhá chvíle, tak jsem se bavil pozorováním, jak jsou vidět blinkry kterých aut. Při tom výzkumu jsem si všiml, že řada aut má zapnutá světla pro denní svícení - považuju za ně ty řady diod omotané různě kolem hlavních světel - společně s tlumenými. To ale podle toho co si myslím, nesmí být. Byla to auta poměrně nová, žádné votuningy. Je to jen ozdoba? Uniká mi něco? Mám mezery? Myslím si to blbě?
_________________
Fusion + 1.6 schwarze Katze
Back to top
View user's profile Send private message
hanýsek starší



Joined: 29 Nov 2009
Posts: 440

PostPosted: Sat Nov 10, 2012 12:39 pm    Post subject: Reply with quote

Naše předpisy jednoznačně hovoří, že v okamžiku zapnití obrysových a potkávacích světel by měla denní LED světla ihned zhasnout.
Denně potkávám při služebních cestách spousty nových aut (FORD,AUDI,BMW atd), kterým společně s potkávacími světlomety současně svítí i denní LED.
Dost dobře nechápu, jak je to možné, zda mají všichni jmenovaní výrobci vyjímky při provozu těchto modelů na našich komunikacích.
A nebo schválení do provozu je jedna věc, naše slabá legislativa druhá věci.
Je mi rovněž divné, jak to případně posuzují STK.
Docela bych i já rád slyšel nějaké fundované odpovědi.
Back to top
View user's profile Send private message
Fordeda



Joined: 03 Apr 2012
Posts: 193
Location: Vysočina

PostPosted: Sat Nov 10, 2012 7:31 pm    Post subject: Reply with quote

hs: To přesně jsem měl na mysli. Osobně mi připadne, že vývoj v denním svícení je dost rychlý a chaotický a předpisy jej nestíhají sledovat. Klidně může dojít k tomu, že na STK přijede vozidlo nové, které má vyjímku, denní světla vestavěná a nezhasíná je. Hned za ním přijede auto od téhož výrobce jen třebas o rok starší a bude mít světla montovaná a musí je zhasnout. Kocourkov, ostatně podobně jako spousta věcí ve státě s hvězdami do kruhu.
_________________
Fusion + 1.6 schwarze Katze
Back to top
View user's profile Send private message
zdenal8



Joined: 19 Sep 2008
Posts: 1590
Location: Dobřany (Plzen)

PostPosted: Sat Nov 10, 2012 10:10 pm    Post subject: Reply with quote

ňekl bych, že výrobci znají předpisy velmi dobře.
V tomhle případě ty denní světla budou mít nejspíš homologaci i jako poziční světla a proto mohou svítit spolu s potkávacími. (samozřejmě jen tipuju) Všiml jsem si toho i u Mercedesu. Něco jako mlhovky, co mají homologaci jako corner světlomety (rozsvítí se při zatáčení). Že by to bylo neznalostí výrobců, tak o tom dost pochybuji.
Navíc to s tím zhasnutím denních světel při rozsvícení potkávacích jsem našel jako pravodlo pro dodatečně montovaná denní světla. Což se asi netýká výše uvedených případů.
Spíš sem si v poslední době všimnul frajírků co mají rozsvícený parkovačky a k tomu přední mlhovky. Dost dobře nechápu, jaký to má význam, kromě provokace policejní hlídky.
_________________
Tourneo Courier 1,0 EcoBoost Deep Impact
Fusion 1,4 Duratec 05/2008 Panther black - dříč na stavbě
Fiesta 1,25 Duratec 3/2011 Squeeze po totálce jako nová

www.fordfans.cz
Back to top
View user's profile Send private message
Fordeda



Joined: 03 Apr 2012
Posts: 193
Location: Vysočina

PostPosted: Sun Nov 11, 2012 8:37 am    Post subject: Reply with quote

Nesouhlasím. Nikdo nezpochybnuje znalost předpisů u výrobců. Na stránkách policie je uvedeno, že poziční světla NESMÍ být použita jako denní svícení. Pokud by to byla světla poziční, mělo by mít vozidlo ve dne rozsvícená i tlumená.
Quote:
Motorová vozidla musí mít za jízdy rozsvícena obrysová světla a potkávací světla nebo světla pro denní svícení. Tato povinnost vyplývá ze zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů. Konkrétně je tato povinnost obsažena v § 32 odstavci 1

To je citace z webu policie ČR. Nikde tam o rozdílu mezi vestavěnými a montovanými světly nic není. Otázka tedy zůstává. Co je to za světla a co je opravnuje svítit.
_________________
Fusion + 1.6 schwarze Katze
Back to top
View user's profile Send private message
SEKYC



Joined: 07 May 2011
Posts: 414
Location: Roudnice n.L

PostPosted: Sun Nov 11, 2012 10:04 am    Post subject: Reply with quote

Myslím že to je jak říká zdenal8 ,ty světla mají homologaci na denní svícení a na poziční světla-nastartuješ svítí denní,začne se smrákat nebo déšt zapneš tlumenná světla a v tu ránu ty na denní svícení se přepnou na 80% výkonu a sou z nich poziční.
_________________
Ford Fusion (FUFÍK) 1.4 16V 59kw Comfort RedTango 5/2010 6,4l // Hyundai i10 1.2 16V 57kW 01/2009 ( divoká červená karkulka)
Back to top
View user's profile Send private message
Fordeda



Joined: 03 Apr 2012
Posts: 193
Location: Vysočina

PostPosted: Sun Nov 11, 2012 11:17 am    Post subject: Reply with quote

To sice zní logicky, ale jak policie při kontrole zjistí na jaký výkon ty světla v ten okamžik svítí?
_________________
Fusion + 1.6 schwarze Katze
Back to top
View user's profile Send private message
hanýsek starší



Joined: 29 Nov 2009
Posts: 440

PostPosted: Sun Nov 11, 2012 11:54 am    Post subject: Reply with quote

Fordeda wrote:
To sice zní logicky, ale jak policie při kontrole zjistí na jaký výkon ty světla v ten okamžik svítí?


Musí mít na náramenících tří hvězdy!!!To umí tím pádem číst, psát i telefonovat.A pak se vyznají v tom "guláši s LED" Very Happy Very Happy Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
Liboro



Joined: 16 Sep 2008
Posts: 893
Location: Žilina a okolie

PostPosted: Sun Nov 11, 2012 3:39 pm    Post subject: Reply with quote

Presne ako tu už napísali nadomnou, tie LED diody fungujú ako denné svetlá pri maximálnom výkone (napr. BMW má 35W) a v prípade prepnutia na parkovacie(obrysové, poziční)svetlá resp. pri zopnutí na stretávacie/diaľkové s tieto LEDdiody zadimmrujú na nižšší výkon, napr. 10W a zapnú sa zadné obrysové svetlá + osvetlenie EČV. Rovnaký spôsob využíva aj VW a začínajú aj iné automobilky.
Okrajovo, napr. na VW sa nedá docieliť aby pri naštartovanom motore, resp. pri kľúči v polohe II. bolo vozidlo neosvetlené, aj v polohe 0 na prepínači svetiel svietia denné svetlá. Je to nezmyselné najmä ak sú tam ďalšie polohy AUTO, obrysové, stretávacie...
_________________
EX:Fusion 1,4 TDCI Comfort Family,Deep blue metalíza,r.v.12/2004,Fusion 1,6 16V GHIA,blue jeans met.,r.v.5/2005,
Now:BMW X3 20xD,r.v.2010,červená met.,VW Polo 1,2TSI,7st.DSG,r.v.2011,červená žiarivá
Back to top
View user's profile Send private message
Ivašek a spol.



Joined: 29 Mar 2008
Posts: 3292
Location: Dětmarovice, okres Karviná

PostPosted: Sun Nov 11, 2012 8:36 pm    Post subject: Reply with quote

zdenal8 wrote:
Spíš sem si v poslední době všimnul frajírků co mají rozsvícený parkovačky a k tomu přední mlhovky. Dost dobře nechápu, jaký to má význam, kromě provokace policejní hlídky.


Jouu...stylowka bez investice Laughing
Nemají na pořádné denní svícení,ale chtějí vypadat stylově, tak si zapnou mlhovky a let´s go Very Happy
_________________
Ford Fusion "4x4" EBONY, Blue Ocean, 1.4 Duratec, Comfort X, PP, fólie, 3/2008

http://picasaweb.google.sk/Ivasekaspol/FordFusion#
Back to top
View user's profile Send private message
zdenal8



Joined: 19 Sep 2008
Posts: 1590
Location: Dobřany (Plzen)

PostPosted: Mon Nov 12, 2012 7:05 pm    Post subject: Reply with quote

Neřikej, že si ještě nikoho takovýho nepotkal. Tady na plzeňsku je to celkem běžný.

Fordeda: Bylo to myšleno tak, že světla jsou homologovaná na obě varianty. Nevidím důvod, proč by to nebylo možné. Výrobci na auta nedávají světla, která my si dokupujeme. Ty jsou vždy o krok napřed.

Navíc, když třeba Robert si dokoupil na Fusiona světla, co mají homologaci jak denní, tak i mlhová (sice pro každé svícení je použitý jiný zdroj, ale je to vše v jednom světlometu), proč by tedy i výrobci nemohli mít poziční a denní taky v jednom.
Jinak myslím, že to tak nějak nejpřesněji vysvětlil Liboro.

Mě to třeba vůbec nevadí, narozdíl od těch mlhovek.
_________________
Tourneo Courier 1,0 EcoBoost Deep Impact
Fusion 1,4 Duratec 05/2008 Panther black - dříč na stavbě
Fiesta 1,25 Duratec 3/2011 Squeeze po totálce jako nová

www.fordfans.cz
Back to top
View user's profile Send private message
Ivašek a spol.



Joined: 29 Mar 2008
Posts: 3292
Location: Dětmarovice, okres Karviná

PostPosted: Mon Nov 12, 2012 8:19 pm    Post subject: Reply with quote

zdenal8 wrote:
Neřikej, že si ještě nikoho takovýho nepotkal. Tady na plzeňsku je to celkem běžný.


To víš, že jezdí... frajírci jsou všude Very Happy
_________________
Ford Fusion "4x4" EBONY, Blue Ocean, 1.4 Duratec, Comfort X, PP, fólie, 3/2008

http://picasaweb.google.sk/Ivasekaspol/FordFusion#
Back to top
View user's profile Send private message
Fordeda



Joined: 03 Apr 2012
Posts: 193
Location: Vysočina

PostPosted: Tue Nov 13, 2012 6:38 am    Post subject: Reply with quote

Nezpochybnuju dvojí homologaci u těch světel. Pokud je to tak, jak je popisováno, pak mi uniká smysl tohoto chování. Takové auto poziční světla přece nepotřebuje a i kdyby, pak ne umístěná těsně vedle hlavních světlometů. Tedy jen módní výstřelek. A navíc opět příspěvek ke zvýšení spotřeby.
_________________
Fusion + 1.6 schwarze Katze
Back to top
View user's profile Send private message
zdenal8



Joined: 19 Sep 2008
Posts: 1590
Location: Dobřany (Plzen)

PostPosted: Tue Nov 13, 2012 7:28 pm    Post subject: Reply with quote

Tak ta spotřeba těch LEDek bude minimální, skoro až zanedbatelná.
_________________
Tourneo Courier 1,0 EcoBoost Deep Impact
Fusion 1,4 Duratec 05/2008 Panther black - dříč na stavbě
Fiesta 1,25 Duratec 3/2011 Squeeze po totálce jako nová

www.fordfans.cz
Back to top
View user's profile Send private message
Fordeda



Joined: 03 Apr 2012
Posts: 193
Location: Vysočina

PostPosted: Tue Nov 13, 2012 7:37 pm    Post subject: Reply with quote

Ale to není jen o spotřebě. Výrobci se neustále chlubí jak málo g uhlíku na km auto vyprodukuje a obratem tam namontují prvek, který je k ničemu a ten carbon footprint zvyšuje, byť nepatrně, ale přece. Ta energie se prostě někde vzít musí a v tomto případě ze spálené ropy resp. benzínu. Kdyby to tam MUSELO být, je to pochopitelné. Takhle mi to moje šediny neberou. Neberou ten rozdíl mezi obecně propagovaným trendem a skutečností.
_________________
Fusion + 1.6 schwarze Katze
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic     Forum Index -> Elektroinstalacia, elektronika All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group